Transport Safety Systems - nowa specjalność ! (prowadzona w j. angielskim)

Transport Safety Systems - nowa specjalność

Projekt „Umiędzynarodowienie studiów na Politechnice Śląskiej poprzez opracowanie i uruchomienie specjalności lotniczych” przewiduje uruchomienie na naszym wydziale od semestru letniego w roku akademickim 2017/2018 nowej specjalności na studiach stacjonarnych drugiego stopnia – transport safety systems.

Podstawowe przedmioty na tej specjalności można przedstawić w następujących blokach:
– prawo, przepisy, standardy i dobre praktyki w transporcie,
– operacje lotnicze i procedury operacyjne,
– nawigacja i monitorowanie procesów transportowych,
– zarządzanie bezpieczeństwem w transporcie.

Szczegółowy wykaz przedmiotów jest przedstawiony w planie studiów (plik Excela) – w skoroszycie z siatkami studiów w pierwszym arkuszu są przedmioty wspólne dla różnych specjalności, w następnym przedmioty specjalnościowe.


Nowa specjalność jest odpowiedzią na bieżące potrzeby rynku pracy. Głównym celem kształcenia są umiejętności z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa w transporcie. Program studiów przygotowano, uwzględniając kierunki rozwoju wskazane przez przedsiębiorców z różnych działów transportu. Wszystkie zajęcia będą prowadzone w języku angielskim. Absolwenci (także cudzoziemcy) będą przygotowani do pracy w międzynarodowym środowisku. Wysoki poziom przygotowania do pracy ma im umożliwić podjęcie odpowiedzialnych zadań w zakresie bezpieczeństwa transportu bezpośrednio po studiach.

Projekt przewiduje dodatkowe działania wspierające absolwentów (także cudzoziemców), którzy chcieliby kontynuować naukę bądź podjąć pracę zawodową w Polsce. Zajęcia dla nowej specjalności będą prowadzone przez najlepszych wykładowców z różnych wydziałów Politechniki Śląskiej i z renomowanych uczelni zagranicznych. Dodatkowo będzie działać międzynarodowa szkoła letnia dla studentów, której celem jest integracja środowiska, a dla studentów z zagranicy będzie zorganizowany kurs języka polskiego.

Absolwenci specjalności transport safety systems otrzymają tytuł magistra inżyniera zgodnie z deklaracją bolońską uznawany w wielu krajach i poparty zestawem kompetencji pozwalających na podjęcia pracy w transporcie.

Dodatkowe informacje: dr inż. Jan Warczek, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. (+48) 32-603-41-66.